مشاوره سرمایه گذاری صنعتی

مشاوره سرمایه گذاری صنعتی

گروه مهندسین مشاور بهین یاب تجارت با هدف جذب سرمایه‌های کوچک از اشخاص دارای تجربه و مهارت در اداره‌ واحدهای صنعتی به منظور سرمایه گذاری صنعتی در صنایع مختلف و تأمین بخشی از نیاز کشور به محصولات صنعتی، توسعه تکنولوژی، دست‌یابی به فن‌آوری‌های روز دنیا، ایجاد ارزش افزوده و سودآوری برای سهامداران خود و کمک به توسعه‌ صنعتی و ایجاد اشتغال در کشور، بنیان گذاشته شد.

گروه مهندسین مشاور بهین یاب تجارت با هدف ارائه خدمات جامع شما را در تمام مراحل سرمایه گذاری صنعتی یاری می کند:

خدمات ارائه شده به شرح ذیل می باشد:

مطالعه و پیشنهاد سرمایه گذاری یا توسعه کار بر اساس توانمندی های مشتری
ارائه طرح های بررسی شده برای سرمایه گذاری مطمئن
انجام مطالعات امکان سنجی ( طرح توجیهی )
مشاوره اخذ مجوزهای لازم
مشاوره اخذ وام از بانكها و موسسات مالي( طرح توجيهي ، مذاکرات و…)
مشاوره جذب سرمایه گذاری خارجی و اخذ فاینانس
مشاوره جهت انتخاب دانش فنی تکنولوژی بر اساس حجم سرمایه گذاری و ظرفیت های اقتصادی
مشاوره مکانیابی پروژه
مشاوره خرید تجهیزات داخلی و خارجی
مشاوره نصب و راه اندازی کارخانه
خدمات مدیریت پیمان ( مدیریت پیمانکاران داخلی و خارجی ساخت ماشین آلات و تاسیسات، نظارت بر مهندسی و طراحی و…..)
انجام پروژه بصورت EPC
مشاوره بهره برداری( برند سازی ، مدیریت تولید و سرمایه در گردش و.. )
آموزش منابع انسانی طبق استانداردهای جهانی مرتبط با زمینه سرمایه گذاری
مطالعه بازار محصولات و طراحي فرآیند فروش
مطالعه علمی و تشخیص بازارهای هدف مرتبط توسط متخصصین و کارشناسان MED
بررسي فرآيندهاي توليد و بهينه سازي توليد و مديريت منابع مالی و انسانی
بررسي و ارائه طرح هاي توسعه
فهرست اولویت های سرمایه گذاری حوزه صنعت ، معدن و تجارت که براساس برنامه های دولتی ایران تدوین گردیده است .
همانطور که مستحضرید منظور از اولویت گذاری به رشته فعالیت های مندرج در فهرست اعلامی، پشتیبانی و حمایت های حوزه اختیار وزارت صنعت ، معدن و تجارت و پیشنهاد درخواست پشتیبانی از سوی سایر دستگاه ها است.

بدیهی است این فرصتهای سرمایه گذاری بر اساس مطالعات کلی دولت و نیاز های کشور تعیین گردیده است. سرمایه گذاری موفق در هر کدام از این حوزه ها نیازمند تلاش در ابعاد مختلف پروژه از جمله موارد زیر می باشد:

مطالعات امکان سنجی کامل با در نظر گرفتن مطالعات دقیق بازار داخلی و خارجی (توجه به ضرورت صادرات بخشی از تولیدات)
برنامه ریزی بلند مدت بدون توجه به حمایت های حال حاضر دولت از آن صنعت
سعی در جهت جذب سرمایه گذاری خارجی بصورت سرمایه گذاری مستقیم و یا غیرمستقیم (BOT ، EPCF و …)
بکار گیری دانش فنی روز و قابلیت توسعه محصول از طریق تحقیق و توسعه و طراحی در سرمایه گذاری ها
بکار گیری متخصصین هر صنعت و طراحی بهینه بر اساس حجم سرمایه گذاری و ظرفیت اقتصادی هر پروژه
بکارگیری تیم مدیریت پروژه و سرمایه گذاری قوی در جهت مدیریت جذب سرمایه ، هزینه کرد پروژه و پیشبرد زمانی پروژه
طراحی و مدیریت بازار و برند سازی
مدیریت منابع انسانی
برنامه ریزی تولید و مدیریت منابع سرمایه در گردش

اهمیت انجام مشاوره سرمایه گذاری صنعتی
نیاز به استفاده از خدمات مشاوره ای در زمینه سرمایه گذاری و نقش این نهاد های مشاوره ای در جریان سرمایه گذاری در سطوح خرد و کلان، از اهمیت بالایی برخوردار است و از مولفه های مهم در زمینه فعالیت های مالی و سرمایه گذاری به حساب می آید.
با پيشرفت دانش و فناوري و پيچيده‌تر شدن رقابت در دنياي كسب و كار امروز، ضرورت انجام تحليل‌هاي اقتصادي و سرمايه‌ گذاري بيش از پيش نمايان گشته است. به گونه‌اي كه يكي از اصلي‌ترين وجوه تمايز سازمان‌ها در دنياي رقابتي اتخاذ استراتژي‌ها و جهت‌گيري‌هاي صحيح در سرمايه‌گذاري‌ها و انجام فعاليت‌هاي اقتصادي‌ست. از اين رو، سازمان‌ها نه تنها براي بهبود عملكرد خود بلكه براي ارتقاء و تداوم فعاليت خويش، بايد تلاش كنند تا با بهره‌گيري از آخرين دانش و فناوري روز و تصميم‌گيري‌هاي درست و نيز استفاده از امكانات، دارايي‌ها و منابع قابل حصول، به بالاترين اثربخشي دست يابند. چه آن كه، منابع موجود هر سازمان نيز محدود است و سازمان‌ها ناگزير از برنامه‌ريزي موثر براي بهره‌گيري بهينه از آنها هستند. بي‌گمان، از خدمات مشاوره اقتصادي و سرمايه‌ گذاري دست‌يابي به راهكارهاي مناسب براي تخصيص بهينه منابع و جهت‌گيري‌هاي صحيح سازماني را با سهولت و دقت بيشتر به دنبال خواهد داشت.
نیاز به استفاده از خدمات مشاوره‌ای در زمینه سرمایه‌گذاری و نقش این نهاد‌های مشاوره‌ای در جریان سرمایه‌گذاری در سطوح خرد و کلان، زمینه‌های شکل‌گیری شرکت‌ های مشاوره‌ای را در فضای سرمایه‌گذاری به وجود آورده است‌. در همین راستا یکی از الزامات دستیابی به توسعه پایدار و موثر به‌ویژه در کشور‌های در حال توسعه؛ انتخاب، اولویت‌بندی و ارزیابی دقیق طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌ گذاری است. هر چند ظهور و بروز شرکت‌ های مشاوره سرمایه‌ گذاری، طرح‌نویسی و ارزیابی طرح‌ها در کشور ما بهانه‌ای برای دریافت تسهیلات بانکی است، در کشورهای توسعه‌یافته این نهاد‌ها از جایگاه دانشی و تخصصی در زمینه پیشبرد اهداف فردی و جمعی اقتصادی برخوردارند و یک مولفه مهم در زمینه توسعه فعالیت‌های مالی و سرمایه‌گذاری به حساب می‌آیند.

:: فلسفه شکل گیری شرکت های سرمایه گذاری صنعتی

به طور کلی دستیابی به اهداف توسعه اقتصادی نیازمند ابزارها و نهادهایی است که بشر طی فرآیند تکاملی خود آنها را به وجود آورده است. تخصصی شدن امور به‌خصوص پس از شکل‌گیری انقلاب صنعتی در غرب لزوم ایجاد نهاد‌های مالی و پولی را به وجود آورد.

در همین راستا یکی از نهاد‌های توسعه‌ای شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری بود که با هدف ایجاد ارتباط بین نهاد‌های مالی و پولی و صاحبان ایده و طرح‌های کسب‌و‌کاری در فرآیند سرمایه‌گذاری شکل گرفت که تا حد زیادی بر امکان اجرایی بودن یک طرح اقتصادی یا سرمایه‌گذاری تمرکز داشت‌ که در حال حاضر به بلوغ و تکامل لازم رسیده است.

:: جهت دهی در فرآیند سرمایه گذاری صنعتی

شرکت‌های مشـــاوره‌ای سرمایه‌گذاری انتقال‌دهنـده نیـــــروی محرکه سرمایه در جهت سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های سودآور هستند. این انتقال باید به‌گونه‌ای باشد که کمترین ریسک را برای سرمایه‌گذاران در بر داشته باشد.

دانش مهم‌ترین ابزار توسعه اقتصادی در جوامع مختلف است به طوری که در فرآیند تولید و رشد اقتصادی اصلی‌ترین عامل و نهاده محسوب می‌شود بنابراین نهاد‌های مشاوره‌ای هم بر پایه این دانش تخصصی پایه‌گذاری شده‌اند‌. و مهندسی مالی یک طرح سرمایه‌گذاری مهم‌ترین عامل در موفقیت یا عدم موفقیت آن است‌.

توسعه سرمایه‌گذاری در جهان نهادهایی را ایجاد کرده که به هدایت و جهت‌دهی سرمایه‌ها و اولویت‌بندی فعالیت‌های اقتصادی می‌پردازد. شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری همگام با توسعه سایر بخش‌های اقتصادی به رشد و بلوغ رسیده‌اند و امروز اثرگذار‌ترین عامل تحرک اقتصاد در کشور‌های مختلف هستند.

در سال‌های اخیر فضای عمومی جامعه، در استقبال از خدمات مشاوره‌ای در بخش سرمایه‌گذاری خوب بوده و مردم به این ضرورت رسیده‌اند که برای بهبود عملکرد سرمایه و اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری به مشاوران کارآمد نیاز دارند‌. از سوی دیگر الزامات قانونی که در این زمینه برای کاهش ریسک تسهیلات بانکی و کاهش خطرپذیری سرمایه‌گذاری به وجود آمده باعث شده شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری جایگاه مناسب‌تری پیدا کنند‌.

در حال حاضر این فرهنگ در جامعه (چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی) به وجود آمده که سرمایه‌گذاران به منظور ارزیابی دقیق و کاهش ریسک باید از دانش تخصصی افرادی که در این زمینه فعال هستند استفاده کنند.

:: نقش شرکت های مشاوره در اقتصاد

در گذشته‌اي نه چندان دور در كشور ما، شيوه برخورد با هر پروژه و يا هر سرمايه‌گذاري جديد، تمركز تام بر امكان‌پذيري فني و تكنولوژيكي آن بود و بسياري از طرح‌ها يا پروژه‌ها بدون انجام بررسي‌ها، ارزيابي‌ها و مطالعات امكان‌سنجي اقتصادي و اجتماعي آغاز مي‌شدند.

به همين دليل نيز تعداد قابل توجهي از پروژه‌هاي عظيم با افزايش هزينه و طولاني شدن زمان اجرا و پيامدهاي فراوان ناشي از آنها، به اهداف تعيين شده دست نيافته و گاه با شكست و ناكامي روبرو مي‌شدند. اما اينك با گذشت زمان و تاثيرپذيري سرمايه‌‌هاي اقتصادي و انساني كشور از نتايج نامناسب به كارگيري شيوه‌ ياد شده و با پي‌گيري‌هاي مداوم شركت‌ها و سازمان‌هايي كه ضرورت وجود چنين مطالعاتي را درك كرده بودند، استفاده از مشاوره‌هاي اقتصادي و سرمايه‌گذاري و انجام مطالعات امكان‌سنجي و حصول اطمينان از پيامدهاي اجرا و پياده‌سازي طرح‌هاي مختلف پيش از انجام سرمايه‌گذاري‌ها، براي تمام سرمايه‌گذاران امري ضروري و گريز ناپذير است.

بر اين اساس، براي شروع هر سرمايه‌گذاري و يا طرح جديد، آنچه كه بيش و پيش از همه بايد مورد توجه قرار گيرد انجام تحليل‌ها و بررسي‌هاي دقيق و يا به عبارت ديگر امكان‌سنجي طرح است. با استفاده از مطالعات و ارزيابي‌هاي اقتصادي و امكان‌سنجي مي‌توان با نگاهي جامع و دقيق به منابع موجود و برنامه‌ريزي براي تخصيص بهينه آنها، به نتايج درخشاني از اجراي طرح دست يافت. چه آن كه، اجراي طرح‌هاي سرمايه‌گذاري بدون انجام اين مطالعات، سازمان‌ها را با ريسك‌هاي بسياري روبه‌رو مي‌سازد.

مهم‌ترین نکته‌ای که در استفاده از خدمات مشاوره‌ای در زمینه سرمایه‌گذاری وجود دارد کاهش ریسک در فرآیند اجرای یک طرح اقتصادی است. همان‌طور که اطلاع دارید سرمایه‌گذاری در طرح‌های مختلف همواره در انتخاب بین ریسک و بازده خلاصه می‌شود بنابراین کاهش ریسک یک عامل موثر در موفقیت طرح‌های سرمایه‌گذاری است.

نقش شرکت‌های مشاوره‌ای در اجرای موفق پروژه‌های اقتصادی بر کسی پوشیده نیست بنابراین طرح‌های اقتصادی باید قابلیت دفاع در تریبون عمومی را داشته باشند. لذا استفاده از قابلیت‌های بالقوه این شرکت‌ها در کاهش ریسک سرمایه‌گذاری بسیار موثر است‌.