ایران کد چیست؟

برای تعریف می توان گفت ایران کد همان نظام طبقه ‌بندی ملی کالا و خدمات ایران می باشد. در واقع ایران کد اطلاعات پایه زنجیره تأمین در حوزه کالاها و خدمات را کنترل می کندو نمادی برای شناسایی این کالاها می باشد. این نظام با استفاده از استانداردها و قوانینی که وجود دارد یک مفهوم یکسان و یکپارچه را جهت کدگذاری کالاها و خدمات عرضه می کند و کليه اطلاعات مربوط به اعتبار کالا را از قبيل مراجع عرضه کننده ، مشخصات فنی و استاندارد های ملی و بين المللی و … در خود ثبت و ذخيره می کند.

مزایای ایران کد :

1- ایجاد یک زبان مشترک و ساده کردن، سرعت دادن و ایجاد اطمینان در تبادل اطلاعات و دسترسی به آن ها
2- بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز برای فعالیت‏ های تصمیم ‏گیری، برنامه‏ ریزی و سیاست‏ گذاری
3- به وجود آوردن سیستم های یکپارچه در سطح ملی مانند شبکه اطلاع ‏رسانی بازرگانی کشور
4- بوجود آوردن بستری برای جلوگیری از دوباره کاری سیستم هایی که در آینده خواهند آمد
5- انتقال سریع و دقیق اطلاعات مربوط به مراکز تهیه، تولید، فروش و بازار کالاها
6- جلوگیری از هدر رفتن منابع مالی و انسانی

کاتالوگ الکترونیکی ایران کد

کاتالوگ الکترونیکی ایران کد سندی الکترونیکی است که مشخصات اعتباری و فنی بر گرفته از اطلاعات پایه هر کالا را بر مبنای داده‌های استاندارد شده ایران‌کد در بر دارد. در داخل پورتال ایران‌کد، برای هر کالا یا خدمت یک صفحه اختصاصی به نام کاتالوگ الکترونیکی کالا یا خدمت وجود دارد که در آن اطلاعات مربوط به کالا یا خدمت مشاهده می‌شود. این اطلاعات شامل کدملی و کد GS1 کالا یا خدمت، اطلاعات مبنای کالا یا خدمت از جمله عرضه‌کنند، تناظر سیستم‌های بین المللی و مشخصات فنی آن است.

خدمات ایران کد :

نظام ایران کد برای هر کالایی که در سطح کشور عرضه می‌شود بر اساس اطلاعات اظهاری عرضه کننده آن کالا یک کد ملی شانزده رقمی صادر کرده و شناسنامه آن کالا را در قالب کاتالوگ الکترونیکی منتشر می‌کند.

ارکان تشکیل دهنده نظام ملی شماره گذاری کالا و خدمات:

الف) کد ملی کالا: معروف ترین محصول ایران کد، کد 16 رقمی محصولات است. این کد از 3 بخش تشکیل شده است. بخش اول هفت رقم است و بیان می کند محصول مورد نظر از چه نوعی است و به چه گروهی از انواع محصولات در نظام طبقه بندی کالا تعلق دارد. بخش دوم آن 5 رقم است و بیان می کند این محصول را چه کسی عرضه می کند ودر بخش سوم که 4 رقم است مشخصات مورد نظر عرضه کننده برای توصیف محصول صورت می پذیرد. در واقع ایران کد یک استاندارد شناسایی، توصیف و نام گذاری کالا را در سطح ملی ایجاد می کند و توسعه می دهد.

ب) پرتال ملی : پرتال ملی کالا، یک پرتال مجازی و الکترونیکی جامع است که کلیه کالا و خدمات موجود در کشور به تدریج روی آن قابل مشاهده خواهد بود. در واقع تمام کالاهایی که کد ملی کالا یا ایران کد را دریافت می کنند، روی پرتال ملی کالا نیز یک غرفه الکترونیک دریافت می کنند که می توانندکالاهای خود را روی آن نمایش دهند. هر نوع کالا به تناسب اینکه چه باشد، به گروههای اصلی و زیرگروه های تخصصی تقسیم می شود که کاربر با توجه به نیازی که به یک نوع کالا دارد، هر قدر که ریز و تخصصی هم باشد، از طریق آیکون هایی که در پرتال تعبیه شده است، می تواند به آن کالا دسترسی یابد. در این حالت وی می تواند کلیه تولیدکنندگان یا عرضه کنندگان مثلا یک کلوچه را که در سطح کشور محصول مورد نظر را عرضه می کنند به طور یکجا مشاهده کند، قیمت، کیفیت، پراکندگی جغرافیایی و سایر پارامترهای مورد نظر خود را مقایسه کرده و در نهایت با مصرف کمترین وقت و هزینه با عرضه کنندگان کالا ارتباط برقرار نمایند.

مدارک لازم برای اشخاص حقیقی:

1. جواز كسب (براي اعضاي صنوف)

2. پروانه بهره‌برداري (براي توليدكنندگان عضو وزارت صنايع)/ اگر درحال طی مراحل اداری هستید ارائه جواز تاسیس کافی است. در غیر اینصورت باید فرم تعهدنامه مبنی بر تحویل جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری در کوتاهترین زمان ممکن را امضا و ایمیل کنید.

3. كارت ملي صاحب جواز كسب يا پروانه بهره‌برداري

4. آگهي ثبت علامت تجاري (ثبت برند) براي توزيع ‌كنندگان كالا

5. پروانه ساخت

6. فيش واريزي هزينه‌هاي ثبت نام به حساب مركز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران

7. ارائه كارت بازرگاني (براي واردكنندگان و صادركنندگان)

توضیح: به طور کلی چه اشخاص حقیقی و چه حقوقی برای اخذ ایران کد می بایست جواز تاسیس و علامت تجاری داشته باشند.

مدارک لازم برای اشخاص حقوقی :

1. آگهي تأسيس

2. روزنامه رسمي و آخرين ثبت تغييرات (داراي اعتبار) برای اخذ ایران کد

3. پروانه بهره‌برداري (براي شركتهاي توليدي)

4. پروانه ساخت (شركت هاي توليد مواد غذايي، دارويي و بهداشتي آرايشي)

5. كارت بازرگاني (براي واردكنندگان و صادركنندگان)

6. كارت ملي مدير عامل

7- فيش واريزي هزينه‌ هاي ثبت نام به حساب مركز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران

مفاهیم فنی ایران کد

نامی که مشخصات دسته ای از کالاها را بر اساس سطحی از ساختار طبقه بندی دربر می گیرد و براساس آن به نام مصوب کالا دسترسی پیدا می کنیم.
کدی است که به جایگاه نام‌ پایه تکمیلی در ساختار طبقه‌بندی ملّی اختصاص می‌یابد. این کد حداقل سه رقم و حداکثرهفت رقم دارد.

به ترتیب قرار گرفتن نام و مشخصات قلم کالا که برای معرفی آن در نظر گرفته شده، الگوی وصف محصول اطلاق می‌شود.