طرح تولید پلیمر ضد قارچ و کپک

طرح تولید پلیمر ضد قارچ و کپک – امروزه بشر به دلیل ارتقای آگاهی‌اش از بهداشت و سلامت فردی، نیازهای متفاوت و جدیدی را می‌طلبد و انتظار دارد تا محیط اطراف، وسایل، لباس‌ها و هر آنچه او با آنها سروکار دارد، عاری از هرگونه آلودگی و بوی بد باشد. از این بین منسوجات و پوشش‌ها محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها هستند و در صورت وجود رطوبت، حرارت و تغذیه‌ کافی، باکتری در آنها رشد کرده و موجبات بیماری، بوی بد و عفونت را فراهم می‌آورند. پوشش تخت‌های بیمارستانی، ماسک‌های پزشکی و چسب‌های زخم بهترین شرایط رشد باکتری و میکرو ارگانیسم‌ها را ایجاد می‌کنند. به کارگیری فناوری نانو در تولید این نوع پوشش‌ها، افزایش کارایی و دوام این پوشش‌ها را موجب شده است.

طرح تولید پلیمر ضد قارچ و کپک صنعتی چیست؟

با افزایش تولید رنگهای پلاستیک و کاریرد آنها در سطوح داخلی و خارجی ابنیه و از طرفی شرایط مختلفی که جهت نگهداری آنها توصیه می شوند، علاقه و مطالعه در مورد مواد نگهدارنده افزایش یافته است. مقادیر زیادی از ضد باکتری های ریز، امروزه برای ساخت و تولید پوششهای مقاوم در مقابل کپک برای فضاهای داخلی مرطوب و برای رنگهای آستری چوب با تأثیر در مقابل کبودی و کپک رنگ مورد استفاده قرار می گیرند. آنچه در گذشته در زمینه مواد حفاظت کننده، ضد قارچ به طریق آزمایشی بکار گرفته می شد امروز می توان با کار سیستماتیک به عنوان یک کار علمی پایه گذاری گردد. همزمان با اینگونه کارهای علمی روشهای سنجش و اندازه گیری نیز بهبود یافته اند.
بدین وسیله پیش بینی های دقیقی در مورد استفاده از تأثیر یک ترکیب محافظ و یا زمان تأثیر مواد سمی، مسائل تولیدی را تحت تأثیر قرار داده اند. تأثیر و دوام مواد بایوساید در لایه های محافظ پوششی در مقابل قارچ و یا کبودی مورد مطالعه قرار گرفته است و نتایج اولیه حاصل گردیده اند. بدون آنکه امروز نیازی به انتظار در مورد نتایج عملی دراز مدت باشیم. زمینه های کاربردی و گستردگی مواد نگهدارنده از نظر تعریف امروزه درست جا نیافتاده اند، زیرا مسائل بهداشتی ناشی از کار با آنها و مسائل محیط زیست، و دوری از تأثیرات مواد سمی، تولید را تحت تأثیر قرار داده و نشریات و مجلات علمی در مورد نگهدارنده ها، ضد قارچها و روشهای آزمایش، برای هریک از این مواد در بسیاری حالات به سختی قادرند که راهی برای قبول و یا حداقل شناساندن آنها عهده دار شوند. از این جهت باید درمورد هر کدام از نگهدارنده ها، و حدود قانونی استفاده از آنها و همچنین مضرات یا محاسن آنها اطلاعاتی داده شود، تا فرمول های لایه های پوشاننده محافظ در مقابل قارچ و یا کبودی و کار با آنها را آسانتر نماید. برای روشن شدن موضوع، مهمترین واژه های مواد نگهدارنده توضیح داده می شود:

باکتری ها

باکتریها موجودات زنده تک سلولی ریز هستند که در اثر تقسیمات مستقیم زیاد می شوند. این باکتریها بر روی زمین های سخت محتوی مواد غذایی تولید توده هائی را می کنند که تغییر رنگ داده و با چش غیر مسلح نیز دیده می شوند. آنها اکثرا ً از مواد غذای آلی جهت زنده ماندن استفاده می کنند. بر حسب تغییر رنگی که آنها می دهند، باید بین gram – negative یعنی مقدار رنگینه آنیلین که بوسیله باکتری در لایه خارجی جذب شده و در مرکز هسته بصورت کمپلکس پروتئین – منیزیم وجود دارد و gram – positive یعنی به هنگام تغییر رنگ باکتری مقدار رنگینه جذب شده در گرم مانند بنفش های کریستالی که جذب نمی شوند، تفاوت گذاشت.
نوع بخصوص باکتریها که باعث تجزیه رنگهای پلاستیک می شوند، اکثر gram – negative می باشند، مانند انواع pseudomonas. بعضی از انواع آنها در فضاهای بسته رشد می کنند مانند باکتری های کاهش دهنده سولفات. آنها سولفات و یا گوگردهای موجود در سولفونات را به H۲S و یا سولفید ها کاهش و تغییر شکل می دهند، اگر در محیط ترکیباتی شبیه آهن، سرب ویا جیوه وجود داشته باشد، تغییررنگهای از خاکستری تا سیاه بوجود می آید.

ضد باکتری ها

ضد باکتری ها موادی هستند که باکتریها را از بین می برند بدون آنکه به محمل اصلی آسیب برسانند.

کپک قارچ

کپک های قارچ موجودات زنده تک سلولی هستند، که ترجیحا ً در اثر تقسیم، زیاد می شوند. بدین وسیله وقتی بسیاری از سلولهای آنها به دنبال یکدیگر قرار بگیرند، ایجاد قارچهای رشته ای و یا قارچهای شاخه ای می کنند که به آنها اصطلاحا ً قارچهای بافته ای می گویند. بسیاری از انواع آنها ایجاد فرمهای خاص و یا تغییر رنگهای شدید مانند میوه جات می کنند. آنها در pH بالاتر از ۱۱ دیگر رشد نمی کنند.

کپک ضد قارچ

ضد قارچ های رنگ و مواد پوششی، موادی هستند که کپک های قارچ را از بین می برند. وقتی که ماده پوشاننده مقدار کمی قارچ داشته باشد، جلوگیری از رشد قارچ بر روی فیلم رنگ مانع از سرایت قارچ به درون فیلم می شود.

کد تعرفه گمرکی مرتبط با طرح توجیهی تولید پلیمر ضد قارچ و کپک

با جستجو در اطلاعات گمرک تا امروز تعرفه گمرکی اختصاصی به این محصول اختصاص نیافته لذا میزان واردات و صادرات آن نا مشخص میباشد.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح تولید پلیمر ضد قارچ و کپک

ظرفیت تولید سالیانه : ۶۰۰ تن
نرخ برابری دلار : ۲۳۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۳۰۰۰ مترمربع
زیربنای کل : ۱۲۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۳۴ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۸ میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : ۳.۵ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : ۳۶ درصد