طرح بسته بندی خاویار

طرح بسته بندی خاویار – خاویار تخم ماهیان خاویاری و از گران‌ترین خوراکی‌های جهان است. دریای خزر به عنوان بزرگ‌ترین منبع ماهیان خاویاری در جهان، بیش از ۹۰ درصد خاویار جهان را تأمین می‌کند.
فیل‌ماهی، تاس‌ماهی روسی یا چالباش، تاس‌ماهی ایرانی یا قره‌برون، ماهی شیپ و ماهی ازون‌برون یا سوروگا، گونه‌های اصلی ماهیان خاویاری دریای خزر هستند.
ماهیان خاویاری یا استورژون، از خانواده تاس‌ماهیان، از جمله گونه‌های آب‌زی کم‌نظیری هستند که از قدمتی چند صد میلیون ساله که به عصر ژوراسیک بازمی‌گردد بر خوردارند و از این رو ماهیان خاویار را فسیل‌های زنده جهان می‌نامند که همراه با تکاملی فیلوژنی تا به امروز بازمانده‌اند. این ماهیان به ۲۷ گونه و زیرگونه در جهان تقسیم می‌شوند که از این تعداد ۶ گونه در دریای خزر زندگی می‌کنند. ارزش ماهیان خاویاری نه به جهت استفاده از گوشت آنان که به واسطه تخم آنان است که به خاویار یا مروارید سیاه مشهور است. خاویار انواع گوناگونی دارد چون خاویار طلایی و سرخ و سیاه که البته در این میان خاویار سیاه از ارزشی قابل توجه برخوردار است.

انواع طرح بسته بندی خاویار صادراتی ایرانی

خاویار بلوگا
خاویار کالوگا
خاویار سوروگا
خاویار آسترا
خاویار بری
خاویار فشرده
خاویار طلایی
خاویار کلاسیک

کد آیسیک مرتبط با طرح توجیهی تولید بسته بندی خاویار

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک کنسرو خاویار ۱۵۱۲۵۱۲۳۷۴

کد تعرفه گمرکی مرتبط با طرح بسته بندی خاویار

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی کنسرو خاویار ۱۶۰۴ میباشد.

مراحل عمل آوری و بسته بندی خاویار

۱- شكافتن شكم ماهی و در آوردن تخمدان

برای عمل آوری خاویار در ابتدا
– ماهی صید شده را به اطاق خاویار سازی می‌برند.
– ماهی را شستشو می‌دهند.
– شكم آن را مطابق روش و اصول خاصی می‌شكافند.
– خاویار آنرا بدون آنكه آلوده شود یعنی با دقت كافی، بیرون می‌آورند و در داخل ظرف مخصوص می‌ریزند.
– پس از وزن كردن، آن را به اطاق خاویار سازی می‌برند.

نکته:

A-شكافتن ماهی بایستی تا ۳-۴ سانتی متری سوراخ مخرج و به امتداد سر تا كمی بالاتر از باله های سینه ای انجام شود.
B-به منظور جلوگیری از برش تخمدان و سایر اعضای بدن، چاقو باید فقط به اندازه كلفتی یا ضخامت پوست ناحیه شكمی ماهی رفته باشد.
C- در ضمن برش از ناحیه سر به طرف مخرج صورت می گیرد

۲- غربال کردن خاویار

* در اطاق خاویار سازی مسئول مربوطه تخم هر ماهی را به طور مستقل و جداگانه، روی الك مخصوصی (الك نخی) مالش می‌دهند.
• برای غربال كردن قطعات تخمدان را بایستی به نحوی روی غربال قرار داد كه پرده و الیاف متصله در جهت بالا قرار گیرد.
• با فشار مختصر و حركت دورانی با دست ،دانه های اشپل از تخمدان جدا گردیده و از چشمه های غربال گذشته، در داخل ظرف دیگری(تاس) قرار می گیرد.

۳- شستشو خاویار

تخم های غربال شده یا خاویار الك شده را با آب سرد و تمیز و بهداشتی شستشو داده تا مواد لزج لخته های خون و چربی و سایر مواد خارجی از لحاظ تكه های الیاف پیوندی و غیره كاملاً بر طرف شود.

نحوه شستن خاویار

۱- ابتدا در تاس استیلی حاوی خاویار آب ریخته، با احتیاط آن را به هم زده و بلافاصله تاس را خم کنید.
* بدین طریق لخته های خون و الیاف پیوندی و چربی كه به علت دارا بودن وزن مخصوص كمتر روی آب آمده اند با آب بیرون ریخته می شوند.
۲- بلافاصله پس از شستشو خاویار خام ، جهت خروج آب مازاد روی الك موئی ریخته می شود.
*مدت شستشو و چكاندن آب روی الك موئی نباید از۳۰ دقیقه تجاوز نماید.

۴- نمك زدن خاویار

نمك زدن خاویار باید در ظرف استیل حداكثر ظرف ۱۵دقیقه انجام گیرد.
• خاویار الك شده را با نمك مخصوصی مخلوط می‌كنند.
• آنقدر آن را به هم می‌زنند تا تمامی‌ نمك جذب آن بشود.
• در این مرحله خاویار آماده شده است.

مراحل طرح بسته بندی خاویار به ترتیب زیر است:

پر کنی

قوطی ها به نحوی پر می شوند که فلش های موجود روی بدنه قوطی و سرپوش با هم منطبق گردند.

هوا گیری اولیه

روی سرپوش ها به طور یکنواخت فشار آورده تا هوای موجود زیر سرپوش خارج گردد.

شوراب گیری

قوطی های سرپوش گذاری شده را به پهلو روی میز مخصوص شیب دار قرار می دهند. لازم است تا هریک از مراحل بسته بندی خاویار با دقت انجام شود تا نتیجه نهایی رضایت بخش باشد.

یدن قوطی ها

پس از شوراب گیری، بر سرپوش ها بار دیگر فشار می آورند. آن ها را نشانده و به صورت ستون هایی چهار یا پنج تایی به مدت ۲ الی ۵ ساعت روی هم قرار می دهند. هواگیری و شوراب گیری مجدد: پس از طی زمان لازم تک تک قوطی ها را با دستمال پاک کرده و مجدداً فشار می دهند تا باقی مانده شوراب خارج شود. در این موقع هم زمان هواگیری نهایی نیز انجام می شود.

صادرات خاویار ایرانی

صادرات خاویار از ایران همه ساله در حال انجام به کشورهای مختلف است. خاویار ایرانی یکی از لوکس ترین خاویارهایی است که در کشور ایران توالید می شود و برای صادرات استفاده می شود. خاویارهای ایرانی یکی از بهترین غذاهایی هستند که در کل دنیا مورد استفاده قرار گرفته اند. این موضوع نیز یکی از موضوعاتی است که باعث شده تا صادرات خاویار ایرانی افزایش یابد.

ارزش صادرات خاویار ایران

ارزش صادرات خاویار ایران چقدر است؟ اگر صادرات خاویار از ایران انجام شود باعث می شود تا کشور ایران از لحاظ مختلفی ارزش زیادی پیدا کند. با صادرات خاویار به کشورهای مختلف ارزش اقتصادی کشور ایران بسیار بسیار بالا می رود. کشور ایران با صادرات کالاهای لوکس خود اعم از خاویار ایران بعث می شود تا اقتصادی قوی داشته باشد

خاویار در ایران

در ایران کرانه‌های غربی دریای خزر به ویژه سواحل بندر انزلی (از غازیان تا کپورچال) مهم‌ترین محل صید ماهیان خاویاری است که به تنهایی نیمی از خاویار ایران در آنجا استحصال می‌شود. در حال حاضر، بیش از ۹۰ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در کشور وجود دارد که حدود ۵۰درصد آن‌ها در استان‌های مازندران، گیلان(شهرستان تالش با تولید سالانه دوهزار و ۵۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی رتبه نخست تولید خاویار در گیلان را دارد) و گلستان قرار دارند و مابقی نیز در بقیه استان‌ها مانند هرمزگان، فارس، قم، خوزستان و … پراکنده شده‌اند
دریای خزر: 93 درصد از ذخایر ماهیان خاویاری جهان در دریای خزر موجود است و مدیریت حفظ و تکثیر و رهاسازی ماهیان خاویاری دریای خزر نیز با ایران است. ایران سالانه در حدود ۲۰ تا ۲۲ میلیون بچه ماهی خاویاری از گونه قره برون را در دریا رها می‌سازد. علاوه بر این‌ها ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های خاویار در جهان است.

صادرات خاویار به اروپا و المان

با توجه به آماری که از طریق شیلات و اداره گمرک اعلام میشود می تواند تخمین زد که میزان صادرات خاویار به اروپا و المان به اروپا حدود ۲ تن در سال ۲۰۱۸ بوده است. به کشورهای اصلی وارد کننده خاویار در اروپا اشاره کوتاهی شد. بخش اصلی صادرات خاویار ایران به اروپا به کشورهای زیر انجام می گیرد:
المان
فرانسه
بلژیک
اسپانیا
ایتالیا
انگلستان
روسیه
آذربایجان

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح توجیهی بسته بندی خاویار

ظرفیت تولید سالیانه : ۱۰ تن
نرخ برابری دلار : ۲۳۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۱۰۰۰ مترمربع
زیربنای کل : ۳۵۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۱۲ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۲.۵ میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : ۳۵ درصد