ظرح توجیهی تولید نانو فیلتر – داشتن یک آب سالم که ذرات معلق و فلزات سنگین در آن وجود نداشته باشد و یا تنفس هوایی پاک و بدون آلودگی، از اولیه‌ترین نیازهای هر فرد در زندگی است. این امر با «فیلتر» ممکن می‌شود. در طرح توجیهی تولید نانو فیلتر، به فرآیند ساخت بهترین و جدیدترین انوع این فیلترها که از الیاف نانو ساخته شده‌اند، پرداخته شده است.

فیلتر بر طبق طرح توجیهی تولید نانو فیلتر

فیلترها، ابزاری هستند که به دلیل ساختار خود، می‌توانند ذرات و مواد مخصوصی را به دام انداخته و عملیات جداسازی آن را انجام دهند. توجه کنید که فیلتر معمولا به قصد جدا کردن ذرات جامد از سیالات به کار می‌رود. زمانی که سیال دارای ذرات جامد باشد و از فیلتر عبور داده شود، در اثر ساختار متخلخل فیلتر و نیز اختلاف فشار، ذرات جامد به دام می‌افتد در حالی که سیال، از آن عبور می‌کند.

نانو فیلتر بر طبق طرح توجیهی تولید نانو فیلتر

روشن است که اندازه‌ی سوراخ‌ها و حفره‌هایی که در فیلترها تعبیه می‌شوند، در اندازه‌ی ذرات جامدی که به دام می‌افتند، تأثیرگذار است. یعنی اگر ذره‌ای از ذرات جامد وجود داشته باشد که اندازه‌ی آن از سوراخ‌های فیلتر، ریزتر باشد؛ از فیلتر عبور کرده و تصفیه نمی‌شود. پس در این‌جا به این نتیجه می‌رسیم که اگر ابعاد حفره‌های فیلتر را فوق‌العاده ریز بسازیم، بهتر است و احتمالاً تصفیه‌ی دقیق‌تری خواهیم داشت. در این حالت، در حقیقت از «نانو فیلتر» صحبت کرده‌ایم.

نانو الیاف بر طبق طرح توجیهی تولید نانو فیلتر

نانو الیاف پلیمری است که در اثر فرآیندهای شیمیایی و توسط روش الکنرواسپینینگ تولید می‌شود. این روش، یک روش نسبتاً آسانی است که می‌توان برای تولید نانو الیاف به کار گرفت. در این روش از جت یک سیال در میدان الکتریکی استفاده می‌شود. به این صورت که، محلول پلیمری، از یک جت با قطر مشخص پاشیده می‌شود. به دلیل ولتاژ بالایی که به آن اعمال می‌شود، ذرات حاوی بار سطحی شده و در اثر عبور میدان الکتریکی، بارها روی سطح تجمع می‌گردند. تجمع بار بر روی سطح جت، سبب غلبه نیروهای دافعه الکترواستاتیکی بر نیروهای کشش سطحی می‌گردد. در نهایت این فرآیندها، جت سایل که قطری در حدود میلی‌متر دارد، به چندین جت سیال که قطری برابر با نانومتر دارند، تبدیل می‌شوند.

تولید فیلتر بر طبق طرح توجیهی تولید نانو فیلتر

زمانی که می‌خواهیم فیلتری با کیفیت بالا بسازیم، باید در نظر داشته باشیم که عملکرد فیلتر به چهار پارامتر اصلی وابسته است:

  • اختلاف فشار بین دو سطح فیلتر
  • سرعت فیلتراسیون
  • نوع پارچه به کار برده شده در فیلتر
  • سطح فیلتر

پس زمانی که به تولید با کیفیت تر فیلتر، می‌پردازیم باید بتوانیم کیفیت را برای هر یک از مؤلفه‌های بالا، ارتقا دهیم.

کاربرد فیلتر بر طبق طرح توجیهی تولید نانو فیلتر

  • جداسازی باکتری و قارچ و ذرات دیگر در مقیاس نانو در صنایع پزشکی
  • تصفیه هوا و جداسازی آلودگی‌ها
  • تصفیه آب و جداسازی ذرات معلق و فلزات سنگین موجود در آب
  • تولید ماسک و محافظ
  • و …

وضعیت بازار برای تولید فیلتر نانو بر طبق طرح توجیهی تولید نانو فیلتر

جداسازی و تصفیه یک امر واجب است. از زمان‌های قدیم، برای جداسازی ذرات ناخالصی، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شد. گرچه خروجی محصولی با کیفیت بالا بود، اما مقرون به صرفه نبودن و عدم امکان تعمیم آن برای کمیت بالاتر، و از طرف دیگر پیشرفت شیمی و صنایع پلیمری و پدیدار شدن محصول جدیدی به نام «نانو الیاف»، سبب شد تا تحولی در امر فیلتر کردن پدید آید. پس از نظر وجود بازار مصرف کننده، باید اعلام کنیم که خوشبختانه در این زمینه، جای نگرانی وجود ندارد. به عبارت بهتر تقاضا برای محصول فیلتر نانو، همیشه وجود دارد.

اما برای ورود و ادامه فعالیت در این حوزه، باید تجهیزات و تکنولوژی مناسب خریداری شود. در صورت عدم وجود کیفیت مطلوب در کالاهای تولید شده، مصرف کنندگان سراغ سایر برندها و حتی محصولات وارداتی خواهند رفت. و همان‌طور که در امور بازاریابی مرسوم است، نگه‌داشتن مشتری بسیار دشوارتر از جذب آن خواهد بود. یعنی اگر مشتری به دلیل نارضایتی از برند، رفت، بازاری را از دست خواهیم داد.

برای اخذ وام و تسهیلات نیاز به طرح توجیهی به روز و اختصاصی دارید و  برای درخواست طرح توجیهی و بروز کردن طرح موجود در این مقاله می توانید با شماره 45518-021 و یا 09120213393 تماس بگیرید.

برای اینکه با تمامی محاسبات و موارد لازم برای اجرای طرح توجیهی تولید نانو فیلتر آشنا شوید و از آن استفاده کنید می توانید با دانلود فایل بصورت کامل با طرح توجیهی گفته شده بیشتر آشنا شوید و همچنین طرح توجیهی ، پروانه کسب و پروانه بهره برداری و جواز تاسیس خود را می توانید در سایت بهین یاب درخواست نمایید.